środa, 2 stycznia 2013

ZróbToSam: spodnie dziecięce z bluzy

Od początku dizajneko planowałyśmy utworzenie działu ZróbToSam. Będziemy tu publikować ciekawe instrukcje na różne przedmioty z recyklingu wykonane przez nas, współpracujących z nami projektantów oraz linki do instrukcji z innych stron znalezione w sieci.
Na początek spodnie dla dziecka w wieku 12-24 miesiące ( takie wychodzą z bluzy damskiej, z męskiej będą większe :).
Ich zaletą jest to, że trzeba zszyć tylko szwy w kroku i zrobić tunel na gumę w pasie. Pozostałe szwy i wykończenia zostają z rękawa.

Potrzebujemy:
- bluzę damską z długim rękawem
- maszyna do szycia
- kawałek gumki do wciągnięcia w pasie 
- wykrój spodni ( najlepiej odrysować jeden przód i jeden tył ze spodni dziecka)1. Bierzemy bluzę z długim rękawem i obracamy materiał na lewa stronę.


2.  rozprostowujemy rękaw i przykładamy z  wkrój przodu spodni, tak aby szew środkowy znalazł się na szwie rękawa, a górna krawędź spodni z zapasem na tunel do ciągnięcia gumy zmieściła się przed szwem góry rękawa. Przypinamy wykrój szpilkami i obrysowujemy linie szycia mydełkiem krawieckim spieralnym flamastrem, ołówkiem lub kredką świecową


 3. Obracamy rękaw na druga stronę i przykładamy wykrój tyłu spodni, tak, aby krok przodu i tyłu stykał się ze sobą w jednym punkcie.


 4. Odcinamy rękawy ( można to zrobić na początku pracy) i wycinamy nogawki zostawiając ok 1 cm na szwy. i ok 3 cm na tunel na gumę w pasie (chyba że wykrój papierowy już go zawierał)


 5. Spinamy szpilkami szwy przodu i tyłu zaczynając od kroku, przeszywamy na maszynie


 6. Po zaszyciu szwów kroku wykonujemy tunel na gumę zostawiając ok 2 cm otworu do wciągnięcia gumy


 7. Marszczymy spodnie w pasie na ustaloną szerokość i zszywamy końce gumy


8. Wciągamy zaszyte końce gumy w tunel, obcinamy wszystkie niepotrzebne nitki, obracamy na prawą stronę i podziwiamy swoje zdolności :)


Z rękawa pozostało tylko tyle ścinków, a z bluzy bezrękawnik, z którego można zrobić coś innego


 A oto cała kolekcja bluzowych spodni


A tak prezentują się gotowe spodnie2 komentarze:

  1. Pomysł świetny :) Niestety moja zdolność szycie jest bardzo ograniczona i nie rozumiem opisów szycia :/ Ale będę kombinować :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki. Tu szycia to prawie wcale nie ma. Może to zbyt zawile napisałam. Trzeba tylko zszyć dwie nogawki razem, tym szwem od kroku do pępka i w drugą stronę - nogawki(rękawy) są już zszyte. A na końcu zrobić tunel na gumę w pasie. Jeśli trzeba mogę coś dokładniej wyjaśnić.

      Usuń