wtorek, 12 marca 2013

ZróbToSam: nadruk świecówkowy

Pomysł na "naprasowankę" wykonaną z kredek świecowych znalazłam jakiś czas temu na Pinterest. Tam wykonany był "nadruk" na koszulce. Postanowiłam przetestować technikę na starej torbie na zakupy i upiększyć ją na wiosnę ;)
Bawełniana torba na zakupy z rysunkiem świecówkowym

Potrzebujemy:
- torbę bawełnianą
- drobnoziarnisty papier ścierny
- kredki świecowe
- żelazko
 
  1. Wykonujemy rysunek kredkami świecowymi na papierze ściernym

2. Odwracamy papier ścierny rysunkiem do tkaniny, nastawiamy żelazko na najwyższą temperaturę bez pary i dociskamy nim obrazek do tkaniny.
 3. Nadruk gotowy! Papier można wykorzystać jeszcze raz, chociaż istnieje ryzyko, że jakiś fragment poprzedniego wzoru nie odbił się dobrze. Ja na koniec doprasowałam jeszcze logo dizajneko ;)
Rysunek najlepiej utrwalić jeszcze poprzez przeprasowanie kilkakrotnie przez ręcznik papierowy - nadmiar kredki wchłonie ręcznik, a rysunek wniknie głębiej w tkaninę.


Zachęcam do własnych eksperymentów!

PS. Przeprowadziłam próbę z praniem, w odpowiedzi na pytanie z komentarzy. Rysunek nieutrwalony po praniu w pralce prawie znikł.

Natomiast drugi nadruk, który wykonałam z utrwalaniem po praniu w pralce 60 stopniach stracił trochę intensywność, ale przetrwał. Zalecałabym jednak pranie ręczne lub w niższej temperaturze.