poniedziałek, 27 maja 2013

ZróbToSam: sznurek dzianinowy, czyli jak pociąć koszulkę tshirt


Każde warsztaty dzianiNOWE zaczynamy od tej podstawowej instrukcji. Jak z jednej koszulki zrobić jeden długi sznurek dzianinowy? Sprawa jest bardzo prosta, ale zawsze robi wrażenie, gdy ktoś to widzi po raz pierwszy. A zatem do działa!
 

Potrzebujemy:
- bawełnianą koszulkę bez szwów bocznych ( większość zwykłych koszulek tak jest wykonana)*
- nożyczki

1. Koszulkę rozkładamy na płasko, odcinamy szew dolny i górną część koszulki na linii pachy.


2. Środkową część koszulki - tunel składamy na nierówne części, rozcinamy do wysokości złożenia na paski o szerokości przeciętnie od 1,5-3 cm, od tej szerokości zależy grubość gotowego sznurka. Dla ułatwienia można sobie zrobić znaczniki, złożyć materiał na pół, naciąc delikatnie, znów na pół i naciąć. W ten sposób mamy zaznaczone 4 równe części, i każdą następnie rozcinamy na 2, 3 lub 4 części.

3. Rozkładamy tunel fragmentem nierozciętym do góry,  rozcinamy paski po skosie - od 2 do 3 od 3 do 4 itd., następnie naciągamy uzyskany w ten sposób sznurek - brzegi zwijają sie do środka a sznurek wydłuża się. Potem można go zwinąć w motek.

4. Mamy sznurek i co dalej? Można go wykorzystać jak włóczkę, wydziergać coś szydełkiem lub na drutach, użyć do makramy, zamotać, itd... Gotowe pomysły i przykłady wykorzystania już wkrótce na naszym blogu.

* Masz koszulkę ze szwami, a chcesz mieć sznurek? Można, ale czeka się trochę więcej pracy. Odetnij szwy, a koszulkę potnij na paski. Poniżej instrukcja łączenia pasków

2 komentarze:

 1. Mam cały worek koszulek bawełnianych i wszystkie mają szwy boczne, czyli nie nadają się do tego :( przykładu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do tego nie, ale do np. tego: http://www.blog.dizajneko.pl/2013/06/zrobtosam-dzianinowa-bransoletka.html i tego: http://www.blog.dizajneko.pl/2013/05/zrobtosam-koszulkowy-naszyjnik-fredzle.html już tak :)
   Jest jeszcze jeden sposób, ale pracochłonny. Można z takiej koszulki odciąć szwy, pociąć ją na paski potem je połączyć. Nie jest to całkiem niewidoczne, ale lesze nić szwy. Dorzuciłam instrukcję na dole posta. Powodzenia!

   Usuń