niedziela, 30 czerwca 2013

ZróbToSam: srebrny portfel z TetraPak

Jakiś czas temu pokazałam Wam nasza wersję dobrze znanych portfeli TetraPak. Wydawało mi się, że ta instrukcja nie będzie potrzebna, ale w związku z dużą liczbą pytań "jak to obrócić na lewą stronę?" postanowiłam opublikować całą instrukcję.

Potrzebujemy:
- wypłukany kartonik po soku lub mleku TetraPak o pojemności 1, 1,5 lub 2 L
- taśmę ozdobną papierowa (Washi Tape) lub tkaninową lub najzwyklejszą taśmę izolacyjną ze sklepu ogólnobudowlanego w ładnym kolorze lub tasiemkę pasmanteryjną
- rzep samoprzylepny
- klej typy Vicol, Magic lub UHU
- nożyczki

- nożyk
- linijkę
- zszywacz
- klamerki biurowe
- niepiszący długopis


1. Otwieramy kartonik, rozkładamy i obcinamy na górze i na dole po krawędzi złożenia. Jeśli wcześniej nie został wypłukany z zawartości trzeba to zrobić po obcięciu góry.
2. Wyrównujemy krawędzie przy pomocy nożyka do papieru i linijki.3. Mierzymy kartonik i oznaczamy mniej niż 1/3 długości na wieczko. Sprawdzamy gdzie jest łączenie (spaw) kartonika i tam odcinamy z 3 stron pudełka, tak by pozostało wieczko.
4. Oznaczamy linię zgięcia wieczka i ok 1,5 cm dalej kolejną, żeby łatwiej się zginało przejeżdżamy niepiszącym długopisem.


5. Wyznaczamy środek portfela i podobnie zaznaczamy linię zgięcia niepiszącym długopisem. Następnie zaginamy portfel po zaznaczonych liniach. Boki portfela zaginamy do środka.
6. Proponuję jeszcze raz wyrównać brzegi złożonego portfela nożykiem. Dobrze jest podłożyć coś pod linię cięcia, by nie zniszczyć tylnej ścianki portfela lub nie odciąć wieczka.

7. Jeśli chcecie mieć portfel z widocznymi napisami, można przejść do punktu 9, jeśli srebrny należy go teraz rozkleić. Podważamy linię sklejenia kartonika, gdy papierowa część jest już rozdzielona, tą wewnętrzna foliową rozcinamy delikatnie nożykiem.
 


8. Rozklejony portfel składamy w drugą stronę - srebrnym na zewnątrz i sklejamy klejem w tym samym miejscu gdzie go rozkleiliśmy. Można go spiąć spinaczami lub przygnieść książką na czas schnięcia kleju.
 9. Po zaschnięciu kleju zaginamy boki do środka i składamy portfel. Docinamy rzep i przyklejamy do wieczka i przodu portfela.10. Taki portfel już wygląda fajnie, ale lepiej zabezpieczyć brzegi i przy tym ozdobić portfel. Proponuję użyć taśmy papierowej Washi, samoprzylepnej taśmy z tkaniny ( użyta w tutorialu) lub kolorowej taśmy izolacyjnej.Taśmę z tkaniny można dodatkowo obszyć dla ozdoby.11. Teraz wystarczy tylko zszyć zszywaczem środek portfela (dla pewności dwie zszywki) a następnie docisnąć je kleszczykami by nie wadziły.Portfel gotowy!

Wersja z taśmą izolacyjną na prawej (kolorowej) i na lewej (srebrnej) stronie.


Powodzenia!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz