środa, 12 marca 2014

upcyklingowa biżuteria - części pierwsze


http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/699
W największym skrócie upcykling to przetworzenie przedmiotu niskiej wartości w przedmiot o wyższej wartości. Ten proces można uznać za ekologiczny jeśli nowy przedmiot powstał z rzeczy niepotrzebnych, przeznaczonych do recyklingu lub potocznie mówiąc śmieci. Idealnym przykładem jest ręcznie robiona biżuteria.  

Gdy pytam jakie jest pierwsze skojarzenie z "ekologiczną biżuterią"? Najczęściej pada odpowiedź:  drewno, muszle, len... To się oczywiście zgadza, jeśli drewno jest pozyskane legalnie a nie np. z grabieży lasów tropikalnych, muszelki zebrane własnoręcznie na plaży a nie z hodowali, a len pochodzi z ekologicznej uprawy. Ku mojej radości coraz więcej osób wspomina o upcyklingu. Choć na początku biżuteria ze śmieci nie brzmi zachęcająco, gdy spojrzymy na gotowe produkty szybko zmienimy zdanie. Ilu projektantów tyle pomysłów na wykorzystanie nawet tego samego surowca. 
Na początek proponuję przyjrzeć się pracom projektantów którzy rozbierają na części pierwsze różnorakie maszyny, mechanizmy i tzw. elektrośmieci.
Kwiatek Zdolne Rączki od lat tworzy przepiękne kolie, broszki, kolczyki i spinki do mankietów z elementów starych maszyn do pisania, stalówek do piór i mechanizmów zegarkowych. 
 
http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/39 

http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/67
Ten ostatni materiał stał się znakiem rozpoznawczym Fanny and Franz, która maleńkie kółka zębate, śrubeczki i przekładki łączy żywicą ze starymi zdjęciami lub ozdabia je maleńkimi kryształkami. 

http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/193

http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/762
 http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/640
Kreatywna Kasia widzi potencjał zarówno w częściach komputerowych , kabelkach jak i kliszach fotograficznych, taśmach magnetofonowych czy różnorakich opakowaniach.

http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/499

 Spkostudio dostrzegło piękno i potencjał kabli komputerowych tworząc z nich cała kolekcję Connect. 

http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/619

http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/622
Pierścionki i kolczyki z klawiszy spotykamy u różnych projektantów, jednak ByKaj szczególnie je sobie upodobał, można u niego znaleźć także malutkie wkrętki z bezpieczników przetworników i innych drobiazgów z peceta.

 http://dizajneko.pl/pl/produkty/akcesoria/bizuteria/540
Przedstawione produkty są do kupienia w dizajneko

Ten artykuł ukazał się także na stronie naszego partnera - portalu ekokulary.pl

4 komentarze:

 1. Bardzo fajny pomysł, niezwykle oryginalny. Uwielbiam artystyczną biżuterię, która wyróżnia się od standardowej. Fajny blog :)

  ---------------------------------
  Biżuteria artystyczna

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł, niezwykle oryginalny. Uwielbiam artystyczną biżuterię, która wyróżnia się od standardowej. Fajny blog :)

  ---------------------------------
  Biżuteria artystyczna

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie widziałam jeszcze takiej biżu, na pewno bardzo bardzo oryginalna. Wiadomo nie dla każdego. Ja nie wiem czy bym odważyła się założyć. Nie mam dużo biżuterii, na Luva znalazłam kilka perełek jak szukałam obrączek i myślę, że z czasem sobie zamówię. Wolę mieć mniej ale za to najwyższej jakości.

  OdpowiedzUsuń